Transplantacja włosów

HAIR TRANSPLANT & AESTHETIC MEDICINE CENTER

Jesteśmy zespołem, który przeprowadza kwalifikacje do zabiegu transplantacji włosów. W naszym gabinecie dowiesz się czy w Twoim przypadku taki zabieg może zostać przeprowadzony i czy będzie on efektywny. Przygotujemy Cię do przeszczepu i zapewnimy konieczną opiekę po przeprowadzonym zabiegu. Dzięki temu efekty transplantacji będą bardziej zadowalające.

Współpracujemy z najlepszymi transplantologami zarówno w Polsce jak i zagranicą.

0
PROFESJONALIZMU
0
ZADOWOLONYCH PACJENTÓW

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Każdy, u którego występuje trwały ubytek włosów może być kandydatem do zabiegów odtwórczych, w szczególności:

  • kobiety z łysieniem typu żeńskiego
  • mężczyźni w łysieniem androgenowym
  • osoby z bliznami pourazowymi, po procesach chorobowych i po zabiegach chirurgicznych takich jak face-lift.
  • mężczyźni lub kobiety, które pragną mieć włosy w innych okolicach ciała zwykle porośniętych włosami a dotkniętych defektem ich braku
Przeszczep włosów jest niewielkim zabiegiem ambulatoryjnym. Operacja trwa od 3 do 8 godzin, jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, często przy użyciu doustnych lub dożylnych środków uspokajających. Pacjenci są przytomni podczas zabiegu lecz najczęściej zrelaksowani dzięki otrzymanym lekom. Dyskomfort towarzyszący zabiegowi jest minimalny. Okolica dawcza, z której pobierane są przeszczepy jest najczęściej zszywana przy użyciu szwów lub klamer (staplerów), z wyjątkiem techniki FUE (Follicular Unit Extraction), która nie wymaga stosowania szwów. Czasami mają zastosowanie szwy wchłanialne, co eliminuje konieczność ponownej kontroli chirurgicznej celem zdjęcia szwu. Miejsca umieszczania przeszczepów są bardzo małe i ich rozmiar nie przekracza wielkości łepka od szpilki, ponieważ nacięcia są wykonywane przy użyciu igieł lub mikro-ostrzy. Po zabiegu okolica operowana jest pokrywana lekkim opatrunkiem lub też pacjent jest zwalniany do domu bez opatrunku po krótkim okresie obserwacji. Po zakończeniu zabiegu chirurg najczęściej sprawdza rozmieszczenie przeszczepów i on lub jego asystent udziela pacjentowi wskazówki pooperacyjne uzupełnione pisemną formą zaleceń.

Przeszczep włosów jest zabiegiem bezpiecznym i niezbyt rozległym. Poważne powikłania pooperacyjne zdarzają się tu wyjątkowo rzadko. Dyskomfort okolicy pokrytej przeszczepami jest minimalny. Większość pacjentów odczuwa napięcie i pobolewanie okolicy dawczej, które wymaga zażywania leków przeciwbólowych w ciągu pierwszych dwóch dni pooperacyjnych. Niektórzy pacjenci stosują w ciągu pierwszych 2-3 dni pooperacyjnych wilgotne opatrunki oraz śpią w pozycji z uniesioną głową celem zmniejszenia obrzęku pooperacyjnego i zasinień. Przeszczepy są pokryte najczęściej niewielkimi strupkami, które można ukryć zaczesując pozostałe włosy lub stosując specjalne produkty do kamuflażu, takie jak: Dermmatch, Couvre lub Toppik. Strupki odpadają najczęściej w ciągu 4-14 dni po operacji, mniejsze pokrywające pojedyncze zespoły mieszkowe odpadają po 4-6 dniach, większe nieco póĹşniej. Również przeszczepione włosy wypadają w tym czasie. Następnie przez okres 10-14 tygodni mieszki włosowe pozostają w spoczynku. Po tym okresie zaczynają rosnąć nowe włosy. Ewentualne osłabienie czucia w okolicy dawczej lub biorczej może utrzymywać się przez okres od 2 do 8 miesięcy po zabiegu.

Jak wspomniano wcześniej powikłania pooperacyjne występują niezmiernie rzadko. Czasami można zauważyć niewielki stan zapalny dookoła pojedynczych przeszczepów spowodowany wrastaniem nowych włosów pod naskórek w postaci maleĹ„kich pęcherzyków zapalnych. Ustępuje on najczęściej po zastosowaniu ciepłych kompresów. Blizna w okolicy dawczej powstała po pobraniu paska skóry jest najczęściej wąska i łatwo ją zakryć otaczającymi włosami. Blizny w okolicy biorczej są najczęściej minimalne i niewidoczne, a na dodatek zakrywają je nowo rosnące włosy. U niektórych pacjentów występuje niewielki obrzęk okolicy czołowej w pierwszych dniach po operacji. Pojawia się on najczęściej po trzech dniach i ustępuje po kolejnych trzech, czterech dniach. Infekcja okolicy dawczej lub biorczej zdarza się wyjątkowo rzadko. Większość pacjentów zauważą niewielkie zdrętwienie skóry powyżej okolicy dawczej oraz w części środkowej głowy. To uczucie ustępuje stopniowo po kilku miesiącach.

Większość lekarzy zaleca obecnie rozpoczęcie leczenia zachowawczego widocznego wypadania włosów jak najwcześniej. Nawet jeśli pacjent jest zdecydowany na leczenie chirurgiczne, leczenie zachowawcze może zwolnić lub nawet zapobiec dalszemu procesowi wypadania włosów. Pacjent powyżej 20 lat może być operowany w każdym wieku, ale decyzja o leczeniu chirurgicznym jest zawsze podejmowana indywidualnie zależnie od wielu czynników. Większość pacjentów rozpoczyna leczenie chirurgiczne gdy okolica operowana jest jeszcze porośnięta włosami, co znacznie ułatwia kamuflaż. Z drugiej strony należy pamiętać, że proces łysienia ma charakter postępujący i nie należy rozpoczynać leczenia chirurgicznego u zbyt młodych pacjentów. W tym wieku zalecane jest leczenie z użyciem Finasterydu i Minoxidilu, które to leki mogą poprawić stan owłosienia, szczególnie w okolicy centralnej głowy. W takim przypadku leczenie chirurgiczne może odtworzyć owłosienie w okolicy czołowej, natomiast leczenie zachowawcze może poprawić stan owłosienia ku tyłowi od okolicy leczonej chirurgicznie.

Scalp reduction jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu części łysiny w okolicy centralnej lub środkowej głowy. Operacja z użyciem płatów skórnych polega na odpreparowaniu fragmentu skóry owłosionej głowy z okolicy tylnej lub bocznej głowy z zachowaniem naczyń krwionośnych i przemieszczeniu go w okolicę czołową celem odtworzenia owłosienia w tym miejscu. Obecnie tego rodzaju zabiegi są znacznie rzadziej wykonywane. Decyzja o ich zastosowaniu zapada po wnikliwej, indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Istnieje szereg czynników branych pod uwagę w czasie kwalifikowania do chirurgicznego leczenia łysienia, takich jak: ogólny stan zdrowia, rodzaj włosów, kontrast pomiędzy kolorem włosów i skórą, gęstość włosów tzn. liczba mieszków włosowych przypadająca na centymetr kwadratowy okolicy dawczej, wielkość okolicy wyłysiałej (biorczej), wielkość okolicy dawczej, przebyte poprzednio operacje przeszczepu włosów, cele i oczekiwania pacjenta. Podjęcie ostatecznej decyzji co do leczenia łysienia wymaga dokładnego zbadania pacjenta przez lekarza oraz wnikliwej dyskusji pomiędzy lekarzem i pacjentem. Lekarz winien także przedstawić pacjentowi przewidywane koszty leczenia. Pacjent powinien rozumieć, że leczenie chirurgiczne polega na zmianie rozmieszczenia mieszków włosowych, a nie na tworzeniu nowych mieszków.

PRZESZCZEP WŁOSÓW METODĄ FUE (ang. Follicular Unit Extraction)

FUE jest metodą uzyskania jednostek mieszków włosowych z okolicy dawczej. Ten obszar zostaje w dniu zabiegu całkowicie wygolony.
Po wykonaniu znieczulenia miejscowego dr Saifi z pomocą specjalistycznego narzędzia (maszynki do FUE) wykonuje delikatne nacięcie wokół jednostek do pobrania.
Następnie przeszczepy pobierane sa przez dwie osoby przy użyciu specjalistycznych, wysokiej jakości penset.
Zostają uchwycone i wydobyte z otaczającej skóry i odpowiednio przygotowane pod mikroskopem do przeszczepu.

Rany w miejscu pobrania goją się przez ziarninowanie w ciągu kilkunastu dni.Technika FUE pozostawia drobne i rozproszone blizenki (hypopigmented or hyperpigmented) praktycznie niewidoczne, pozwala to na możliwość noszenia bardzo krótkich włosów w przyszłości.

Etapy Przeszczepiania Włosów

Dr M. Saifi po znieczuleniu okolicy biorczej, przygotowuje powierzchnie do przeszczepu włosów. W tym celu wykorzystuje specjalistyczne ostrza, które wykonane sa z szafiru o średnicy od 0.7 do 1.2  mm, tworzy nimi drobne szczeliny lub otwory w miejsca pozbawione włosów lub przerzedzone.
Następnie rozpoczyna się etap przeszczepiania włosów, uzyskane implanty wszczepiane są we wcześniej przygotowane kanaliki.
Przeszczep włosów to zabieg ambulatoryjny, trwa od około 4 do 7 godzin, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent w trakcie zabiegu jest przytomny.
Dyskomfort towarzyszacy zabiegowi jest minimalny.

Uszkodzenie graftów według statystyk światowych to około 10%. W Klinice Am-Med jest mniej niż 2%.
Posiadamy duże doświadczenie, a używany sprzęt jest najwyższej jakości.

Doskonałymi pacjentami są osoby z:

  •     łysieniem typu męskiego
  •     łysieniem typu żeńskiego
  •     bliznami z powodu zabiegów plastycznych
  •     brakiem lub przerzedzonymi brwiami
  •     wysoką linią włosów

Metoda STRIP (z ang. pasek) inaczej zwana FUT (ang. Follicular Unit Transplantation)

  • Przeszczep włosów wykonany metodą FUT polega na pobraniu fragmentu skóry z okolicy głowy o stałym wzroście włosów (część potyliczna głowy).
  • Wycięcie obszaru dawczego wykonuje się za pomocą skalpela i szkła powiększającego, 1-2 mm poniżej jednostek folikularnych.
  • Pobrany fragment skóry przekazywany jest asystentom, którzy przygotowują pobrany materiał do przeszczepu.
  • Rana powstała w miejscu pobrania jest zszywana. Miejsce to tuż po założeniu szwów pozostaje niewidoczne, ponieważ pokrywają je włosy obecne w okolicy potylicznej.
  • Jedynie może być widoczne u pacjentów, którzy noszą bardzo krótkie włosy. Po zabiegu wykonanym metodą FUT pozostaje niewielka podłużna blizna.
  • By zminimalizować szerokość blizny i umożliwić wyrastanie włosów przez bliznę podczas zszywania wykorzystuje się technikę TC (Trichophitic Closure).
  • Szwy usuwa się po upływie 10-14 dni od zabiegu.

TAK! Brwi, które są położone w centralnej cześci twarzy, służą przede wszystkim do obramowania oczu (najważniejszego elementu twarzy). Utrata włosów brwi jest w przeciwieństwie do utraty włosów na głowie procesem raczej nienaturalnym i z punktu widzenia kosmetyki wręcz niedopuszczalnym.

Istnieje wiele powodów utraty brwi, m.in. choroba tarczycy, alopecia areata, oparzenia, tatuaże, infekcje, częste wyrywanie, wrodzona niezdolność porostu brwi, skłonności do przerzedzenia, mające często podłoże genetyczne albo całkowity zanik brwi z upływem czasu.

Przeszczep włosów brwi jest podobny do metody przeszczepu włosów na skórze głowy. Pod tym względem przeszczepione włosy rosną trwale (u odpowiednich kandydatow na ten zabieg).

Ponieważ brwi posiadają swoje szczególne cechy, różnią się dlatego w wielu punktach od przeszczepu włosów na głowie. Kierunek włosa brwi zmienia się drastycznie w różnych częściach brwi. W miejscu przy nosie jest włos skierowany ku górze. Włos na czubku brwi jest skierowany na zewnątrz i na dół, a włos na końcu brwi rośnie na zewnątrz i do góry.

Najważniejszym aspektem branym pod uwagę przy zabiegu transplantacji włosow brwi, jest (jak najbardziej możliwe) zachowanie naturalności kierunku wzrostu włosow. Drugim ważnym aspektem jest przeszczep tylko pojedynczych mieszków włosowych.

Wyglad przeszczepionych włosów brwi rozwinie sie w pełni w ciagu roku. Wtedy można zastanawiać się nad drugim zabiegiem. W przeciągu tego czasu brwi mogą być wyrywane wg. potrzeb.

Facebook
Instagram
szybki kontakt z doradcą