Zarówno łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące, łysienie telogenowe jak i łysienie anagenowe to problemy wymagające specjalistycznych terapii oraz precyzyjnej diagnostyki. Rozpoznawanie rodzaju łysienia wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy na temat włosów i skóry głowy. W gabinetach AD Trycholodzy oferujemy Państwu zarówno profesjonalną diagnostykę wykonaną przez doświadczonych specjalistów jak różnorodne metody terapii łysienia.
Łysienie
Jakie mogą być przyczyny łysienia?
Pod pojęciem łysienia kryje się wiele rodzajów oraz wiele przyczyn tego problemu. Łysienie najczęściej jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (hiperandrogenizm, hipoestrogenizm, hiperprolaktynemia, choroby tarczycy). Nierzadko łysienie zostaje zainicjowane przez przewlekły stres lub przeżytą traumę. Łysienie często jest również wynikiem obciążenia genetycznego, zaburzenia mikrokrążenia w skórze głowy, schorzeń skóry głowy, procesów autoimmunologicznych, może być efektem ubocznym zażywanych leków czy też zatrucia organizmu np. pierwiastkami toksycznymi. Terapia łysienia niejednokrotnie musi być przeprowadzona kompleksowo poprzez zastosowanie zewnętrznego jak i wewnętrznego leczenia farmakologicznego, przeprowadzanego przez ekspertów wielu specjalizacji: dermatologa , endokrynologa, ginekologa, immunologa, diabetologa jak również zastosowanie zabiegów hamujących proces łysienia.
Klienci, którzy zgłaszają się do naszego gabinetu z problemem łysienia w pierwszej kolejności są poddawani wnikliwej diagnostyce w celu ustalenia rodzaju oraz przyczyny łysienia. Diagnostyka polega na wykonaniu trichoskopii – badania włosów oraz skóry głowy. Trichoskopia pozwala trychologowi ocenić rodzaj łysienia oraz często już na tym etapie ustalić jego przyczynę. W niektórych przypadkach postawienie ostatecznej diagnozy wymaga wykonania również badań biochemicznych oraz hormonalnych z krwi. Po ustaleniu przyczyny i typu łysienia zostaje wdrożone odpowiednie postępowanie. Leczenie łysienia zależy od rodzaju oraz stopnia zaawansowania łysienia. Może ono się opierać na stosowaniu leków doustnych zaleconych przez lekarza oraz miejscowych na skórę głowy jak również na wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów mających na celu zagęszczenie włosów. W sytuacjach kiedy klienci zgłaszają się za późno, przeprowadzamy kwalifikację do zabiegu przeszczepu włosów.